انواع سیستم های گرمایشی مرغداری

img

انواع سیستم های گرمایشی مرغداری

گرمایشی مرغداری

از زمان شکل گیری صنعت مرغداری، همواره دغدغه تأمین گرما برای جوجه ها به خصوص در دو هفته اول بعد از تفریخ از تخم وجود داشته است. یک سیستم گرمایشی مناسب باید به خوبی از عهدیه گرم کردن جوجه ها برآید و از نظر اقتصادی نیز به صرفه باشد. در مجموع یک سیستم گرمایشی خوب، باید برای تامین حرارت مورد نیاز توان کافی داشته باشد; از نظر هزینه های اولیه و منبع انرژی مصرفی مقرون به صرفه باشد; کنترل، رسیدگی و سرویس آن ساده باشد و استانداردهای ایمنی لازم را برای کارکنان و جوجه ها داشته باشد.

 

سیستم گرمایش موضعی

معروف ترین آنها مادر مصنوعی با سوخت فسیلی میباشد . اجزای مادر مصنوعی به طور کلی شامل چتر مادر مصنوعی، منبع تولید حرارت از سوخت و قلاب آویز یا چهارچوب میباشد. مادرهای مصنوعی یا به صورت آویز از سقف در سالن جای میگیرند و یا در روی یک چهارپایه بر روی بستر قرار گرفته و یا در انواع لوله های آب داغ، در نزدیکی کف بستر قرار دارند. مادرهای مصنوعی بر اساس نوع سوخت مصرفی به انواع مادرهای گاز سوز، برقی، گازوئیل سوز، با لامپ UV و مادر مصنوعی با استفاده از لوله های محتوی آب گرم در نزدیکی کف سالن تقسیم میشوند. چتر مادر مصنوعی به منزله یک صفحه تابشی عمل مینماید و گرمای تولیدی را به سمت جوجه و بستر هدایت میکند. در حقیقت چتر مادر مصنوعی کار متمرکز کردن حرارت به روی جوجه را برعهده دارد.

 

 

سیستم گرمایش کل سالن گرمایشی مرغداری

در این روش تمام سالن گرم میشود. این کار هزینه بر است و سوخت بیشتری صرف گرم نمودن فضای خالی میشود. سیستم های گرمایشی معمولا در داخل سالن نصب میشوند و یا هوای گرم به بوسیله هواکش دمنده وکانال به داخل سالن میرسد. انرژی مورد نیاز این وسایل گرمازا از طریق گاز، گازوئیل، مازوت، نفت و برق تأمین میگردد. از جمله این سیستم ها که گرما را در کل سالن فراهم میکنند میتوان به چهارشاخ، هیتر کورهای و کابینتی، هیترهای موشکی و هیترهای تابشی نام برد.

 

گرم کننده چهارشاخ گرمایشی مرغداری

در کشور مان در مرغداریهای سنتی و نیمه سنتی از مادرهای مصنوعی گازی یا گازوئیلی قدیمی که به چهارشاخ معروف اند، استفاده میشود. ساختار اصلی آنها در واقع منبع حرارتی است که توسط چهارپایه بر روی کف سالن قرار میگیرد. بعضا از این گونه مادرهای مصنوعی برای گرمایش کل سالن و یا به عبارتی به عنوان سیستم گرمایش مرکزی نیز استفاده میشود که البته توزیع گرمای خوبی در کل سالن نخواهند داشت.  • نظرات (0)
چیزی یافت نشد!

نظر خود را بنویسید.

برای ارسال نظر باید در سایت عضو شوید. ورود